Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

dźwig liebherr kraków

Żurawie samochodowe – czym są? Jak są zbudowane?

Żurawie samochodowe to urządzenia dźwigowe samojezdne usytuowane na podwoziu samochodu ciężarowego. Czasem jest ono zlokalizowane na odpowiednio zaprojektowanym podwoziu samojezdnym. Dźwigi tego typu najczęściej wykorzystywane są do prac montażowych i przeładunkowych. Zaliczane są one do żurawi samojezdnych.

Żurawie samochodowe – budowa

Najważniejsze elementy żurawia samochodowego to wytrzymałe wciągarki oraz wychylny wysięgnik, umiejscowiony na obrotowej kolumnie (pomoście, platformie) – ta z kolei usytuowana jest na podwoziu. To cecha jest charakterystyczna dla tego rodzaju żurawi. Dzięki owej platformie można sprawnie podnosić i opuszczać ciężar, a także przemieszczać go do wybranej lokalizacji. Proces ten dokonuje się poprzez obrót kolumny oraz zmianę wysięgu. Warto dodać, że ów ciężar może mieć bardzo różne gabaryty. Żurawie samochodowe są w stanie pracować w dwóch różnych trybach: dźwigowym oraz transportowym. Jeśli chodzi o ten drugi, podwozie zwykle podnoszone jest na odpowiednich podporach, aby zapewnić odpowiednią stabilność.

Dawniej wysięgniki w żurawiach samochodowych cechowały się budową segmentową. W związku z tym, sporo czasu i pracy wymagało jego montowanie na miejscu pracy. Dziś dźwigi tego typu wyposażone są w wysięgniki teleskopowe, które są w pełni zautomatyzowane. Wpływa to na większą wydajność pracy. Zwykle żurawie samochodowe napędzane są silnik spalinowy samochodu, jednak jego określone mechanizmy wyposażone są w napęd elektryczny lub hydrauliczny.

Do czego wykorzystywane są żurawie samochodowe?

Oferowane w Dźwigach Cecuga żurawie samochodowe wyróżniają się wytrzymałością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Bez problemu są one w stanie przemieszczać się z podwieszonym ciężarem. To z kolei pozwala je wykorzystywać w rozmaitych branżach: budowlanej, kopalnianej, rolniczej, transportowej, przemysłowej, usługowej oraz wielu innych.

Żurawie samochodowe przeznaczone są m.in. do załadunku, przeładunku i rozładunku materiałów oraz montażu obiektów konstrukcyjnych. Ważne jest to, że ze względu na uniwersalność oraz szeroką gamę zastosowań, wykorzystywane są przez wiele różnych przedsiębiorstw. Oczywiście, poszczególne modele dźwigów różnią się od siebie parametrami użytkowymi.

Najważniejsze parametry żurawi samochodowych to:

  • udźwig – wskazuje na to, jaką maksymalnie masę jest w stanie unieść urządzenie przy określonym wychyleniu wysięgnika,
  • moment udźwigu – określa stosunek wysięgu żurawia do maksymalnej masy, którą jest w stanie przenosić urządzenie,
  • wysięg – oznacza największą odległość między poziomą osią obrotu wysięgnika a pionową osią sprzętu ładunkowego,
  • wysokość podniesienia – parametr ten pozwala dowiedzieć się, na jaką wysokość najwyżej jest w stanie unieść się ramię dźwigu,
  • kąt obrotu – wskazuje na to, o jaki kąt dźwig jest się w stanie obrócić,
  • prędkość ruchów roboczych – wskazuje na to, jak szybko dźwig jest w stanie opuszczać i podnosić wysięgnik załadowany materiałami.

Żurawie samochodowe w Krakowie i okolicach

Chcesz wynająć żuraw samochodowy w Krakowie lub pobliskich miejscowościach? Świetnie! Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas usługach, zadzwoń na numer 695 298 332. Czekamy na kontakt!