Zarówno żurawie samojezdne, jak i wieżowe są chętnie wykorzystywane podczas prac budowlanych. Jakie są różnice między nimi? I w czym są do siebie podobne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Czym jest żuraw samojezdny i żuraw wieżowy?
Na początku wyjaśnijmy, czym właściwie są oba te urządzenia.
- Żuraw samojezdny – jednoramienny dźwig kołowy, który projektowany jest z myślą o cięższych wyzwaniach wagowych niż w przypadku żurawia wieżowego.
- Żuraw wieżowy – stacjonarne urządzenie przeznaczone do transportu poziomego i pionowego na placu budowy. W przypadku dłuższych realizacji stanowi jeden z najchętniej wybieranych sprzętów budowlanych.
Najistotniejsze parametry żurawia wieżowego
Można wyróżnić także wiele rodzajów samego żurawia wieżowego.
W zależności od funkcjonowania montażu można wyodrębnić następujące żurawie.
- Żuraw górnoobrotowy – przyjeżdża na plac na ciężarówce, konstrukcję montuje się natomiast przy pomocy żurawia samojezdnego. Na odpowiednio przygotowanym gruncie montuje się podstawę żurawia, a na niej – więżę z pojedynczych elementów. Ważny jest także montaż przeciwwysięgu, obrotnicy oraz balastu centralnego. Następnie w ten sposób przygotowany wysięgnik podnosi się do góry i kotwiczy na obrotnicy.
- Żuraw dolnoobrotowy – przyjeżdża na miejsce przy pomocy ciągnika siodłowego lub balastowego. Najpierw poziomuje się sprzęt, potem zakłada na nie przeciwwagę, a później montuje się wieżę i wysięgnik.
W zależności od rodzaju posadowienia można wyróżnić również:
- Żurawie stacjonarne.
- Żurawie przejezdne.
Najistotniejsze parametry żurawi samojezdnych
Dźwig samojezdny to mobilny sprzęt dźwigowy. Napędza go silnik spalinowy, ale o napędzie elektrycznym, mechanicznym oraz hydraulicznym. W większości przypadków montuje się go na podwozi samochodu ciężarowego.
Jak zbudowany jest żuraw samojezdny? Jak się okazuje: z wychylnego wysięgnika (znajdującego się na pomoście obrotowym) oraz wyciągarki. Zazwyczaj są to wysięgniki teleskopowe.
Podobieństwa między żurawiem samojezdnym a wieżowym
Co łączy omawiane przez nas typy dźwigów? Oba rodzaje żurawi przenoszą przede wszystkim ciężkie ładunki. Oba pracują również zarówno w pionie, jak i w poziomie. Doskonale sprawdzają się na placach budowy, a ich udźwig można zmniejszyć wtedy, kiedy zwiększy się długość ramienia. Dozór techniczny sprawuje nad nimi natomiast Urząd Dozoru Technicznego.
Różnice między żurawiem samojezdnym a wieżowym
Między oboma rodzajami urządzeń istnieje jednak wiele różnic. Podczas gdy kabina żurawia samojezdnego znajduje się przy ziemi, operator żurawia wieżowego ma widok na prace z góry. W żurawiu samojezdnym pracę wykonuje ramię, a w żurawiu wieżowym – jest ona możliwa dzięki wózkowi, który zlokalizowany jest na wysięgniku. Dźwig samojezdny można postawić niemal w każdym miejscu i na różne sposoby przestawiać, w przypadku żurawia wieżowego obsługiwany obszar zależy od długości ramienia. Dźwig samojezdny wynajmuje się również z reguły w ramach krótkich zleceń, natomiast żurawie wieżowe – raczej przy długoterminowych.
Dźwigi samojezdne – Kraków
Planujesz wynająć żuraw samojezdny? Mieszkasz w Krakowie lub okolicach? Świetnie! W Dźwigach Cecuga wypożyczysz dźwig wraz z profesjonalnym operatorem. Zadzwoń na numer 695 298 332 lub wypełnij formularz na naszej stronie.