Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Żuraw samojezdny a hydrauliczny dźwig samochodowy – na czym polega różnica między nimi?

Przeglądając oferty firm zajmujących się wymianą dźwigów, można natknąć się m.in. na żurawie samojezdne oraz hydrauliczne dźwigi samochodowe (HDS). Czym różnią się oba rodzaje żurawi? Jakie jest ich zastosowanie? I co trzeba zrobić, aby umieć je obsługiwać? Sprawdź.

Dźwig samojezdny a hydrauliczny dźwig samochodowy – istotne różnice

Żuraw samojezdny to maszyna budowlana, określana najczęściej mianem „dźwigu”. Innymi słowy jest to dźwignica usytuowana na podwoziu samochodu ciężarowego bądź też na specjalnym podwoziu samojezdnym. Jest ona w stanie podnieść kilkaset ton.

Hydrauliczny dźwig samochodowy, zwany też „żurawiem przeładunkowym” bądź też „żurawiem przenośnym”, to dźwignica umiejscowiona na samochodzie ciężarowym. Zazwyczaj montuje się ją między kabiną pojazdu a jego skrzynią. Niekiedy też można ją znaleźć z tyłu samochodu. Udźwig takiego żurawia wynosi od kilkaset kilogramów do maksymalnie kilkuset ton.

Żuraw samojezdny a żuraw przeładunkowy – zastosowanie

Osobom, które nie mają większego pojęcia o dźwigach, może się wydawać, że oba rodzaje żurawi mają to samo zastosowanie. Nie jest to jednak prawda.

Żuraw samojezdny to pojazd, który można wykorzystywać do prac montażowych i przeładunkowych w dowolnym miejscu. Żuraw ten może stanowić na placu budowy alternatywę dla żurawia wieżowego, np. wtedy, gdy nie ma się go do dyspozycji (a jest potrzebny do montażu konstrukcji budowlanych).

Hydrauliczny dźwig samochodowy jest zaprojektowany z myślą o podnoszeniu materiałów, ale także o ich transporcie. Wyobraźmy to sobie na przykładzie. Powiedzmy, że po wykonaniu prac budowlanych pozostało trochę materiału, który nie będzie już potrzebny, a jednocześnie waży on dosyć sporo. Wówczas, aby się go pozbyć, warto wykorzystać właśnie hydrauliczny dźwig samochodowy, który podnosi ładunek, a następnie ładuje go na pojazd, do którego jest przymocowany.

Żuraw samojezdny a żuraw przeładunkowy – obsługa

Aby obsługiwać oba rodzaje żurawi, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Przede wszystkim należy ukończyć kurs kategorii II. W sumie trwa on 40 godzin. Aby móc odbyć to szkolenie, trzeba spełnić jednak kilka kryteriów Po pierwsze, uczestnik powinien być pełnoletni. Po drugie, musi posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe. Po trzecie, musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Ważne są również badania psychologiczne.

Kurs obejmuje zagadnienia dotyczące eksploatacji, obsługi i budowy żurawia. Istotne jest to, że organizowane są w jego ramach zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Co więcej, osoba, która zamierza obsługiwać dźwig, uczy się podczas szkolenia, jak należy się zachowywać w razie awarii czy też  wypadku. Po zakończeniu kursu trzeba zdać państwowy egzamin. Jeśli dana osoba osiągnie wynik pozytywny, otrzymuje od Urzędu Dozoru Technicznego zaświadczenie kwalifikacyjne, które jest ważne przez 5 lat.

Żurawie w Dźwigach Cechuga

Nie masz uprawnień do prowadzenia żurawia samojezdnego? Skorzystaj z usług wynajmu dźwigów! Zadzwoń do nas (695 298 332) i dowiedz się więcej.