Korzystanie z dźwigu samojezdnego nie zawsze odbywa się w warunkach idealnych. I mimo że mrozy nie są tak ekstremalne jak kiedyś, warto się na nie odpowiednio przygotować – nie wiadomo, kiedy i czym nas pogoda zaskoczy. O czym należy zatem pamiętać przed zimną? Sprawdź!
Obsługa dźwigów zimą – na co zwrócić uwagę?
Nie jest tajemnicą, ze niskie temperatury przeszkadzają w przeprowadzaniu różnych prac budowlanych – zwłaszcza, jeśli spadają poniżej zera. W dużym stopniu wpływają one na elementy dźwigów. Przykładowo komponenty ze stali stają się bardziej kruche, uszczelnienia często ulegają uszkodzeniom, natomiast smary – zamarzają. Mróz negatywnie wpływa również na pracowników, którym jest się trudniej skupić na wykonywanej pracy. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zadbać o kilka kroków, które ułatwią Tobie i oraz zatrudnionym przez Ciebie osobom pracę w niskich temperaturach. Oto one.
- Sprawdzaj, czy olej i płyny są przystosowane do mrozów.
- Zajmij się izolacją silników i pomyśl o zainstalowaniu grzałek w silniku lub zbiorniku paliwa.
- Korzystaj z dźwigów w tych godzinach, w których jest cieplej.
- Przed podnoszeniem rozgrzewaj systemy dźwigów.
- Sprawdź uszczelnione złącza wokół poszczególnych elementów, uwzględniając ich stopień degradacji.
- Zadbaj o to, aby pracownicy mieli gdzie się rozgrzać.
O ile niewielkie opady śniegu nie powinny wstrzymywać pracy dźwigu, o tyle już oblodzenie, grad czy deszcze ze śniegiem – już tak. Zanim wznowisz wykonywanie obowiązków, dokładnie sprawdź, wyczyść oraz wysusz swój pojazd. Nie pomijaj poniższych czynności.
- Precyzyjnie oczyść dźwig ze śniegu.
- Sprawdź poszczególne komponenty mechaniczne.
- Sprawdź, czy opady spowodowały jakieś zmiany na miejscu pracy.
Należy też zaprzestać wykonywania pracy, jeżeli opady powodują znaczne obniżenie widoczności. Wykonywanie obowiązków w takich warunkach jest absolutnie niebezpieczne. Wiąże się to z tym, że ze względu na opady trudniej jest oceniać odległości oraz odczytywać sygnały ręczne. To z kolei zagraża bezpieczeństwu nie tylko operatora, ale też pracowników poruszających się po danym terenie.
Inne czynności zapewniające bezpieczeństwo
Aby praca dźwigiem była w pełni bezpieczna, należy także zwrócić uwagę na następujące aspekty.
- Przygotowanie – należy pamiętać, aby dźwig zawsze pracował na płaskim, twardym podłożu. Ważne też, aby pamiętać o przepisach dotyczących odległości linii elektrycznych.
- Szkolenie – wszyscy pracownicy biorący udział w określonych pracach powinni być odpowiednio przeszkoleni, znać podstawy obsługi dźwigu, w tym obowiązujące obecnie przepisy i normy.
- Inspekcja – codzienne należy dokonywać oceny miejsca, maszyn oraz ryzyka. Pogoda może wpłynąć na wszystkie te obszary w dużym stopniu.
- Konserwacja – dźwigi należy nie tylko codziennie sprawdzać, ale też regularnie konserwować – to najlepszy sposób, aby utrzymać ich wydajność na odpowiednim poziomie.
- Ładunek – zawsze należy dokładnie sprawdzać każdy ładunek i jego wagę.
- Komunikacja – codziennie należy kontrolować, wraz z innymi operatorami oraz kierownikami budowy, stan sprzętu. Warto też sprawdzać, czy odpowiednio działają wszystkie kanały komunikacji, w tym klaksony pneumatyczne, radia oraz sygnały ręczne.
Wynajem dźwigów – Kraków
Szukasz firmy wynajmującej dźwigi w Krakowie? Zależy Ci, aby była ona w pełni profesjonalna i zapewniała wszystkim osobom w projekcie maksymalne bezpieczeństwo? Jeśli tak, świetnie trafiłeś. Dźwigi Cecuga to sprawdzona firma z bogatym portfolio i wieloletnim doświadczeniem, które przekłada się na wysoką jakość oferowanych usług. Skontaktuj się z nami i zadzwoń na numer 695 298 332 lub wypełnij formularz na naszej stronie!