Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Wynajem dźwigów a zimno i śnieg – na co należy zwrócić uwagę?

Korzystanie z dźwigu samojezdnego nie zawsze odbywa się w warunkach idealnych. I mimo że mrozy nie są tak ekstremalne jak kiedyś, warto się na nie odpowiednio przygotować – nie wiadomo, kiedy i czym nas pogoda zaskoczy. O czym należy zatem pamiętać przed zimną? Sprawdź!

Obsługa dźwigów zimą – na co zwrócić uwagę?

Nie jest tajemnicą, ze niskie temperatury przeszkadzają w przeprowadzaniu różnych prac budowlanych – zwłaszcza, jeśli spadają poniżej zera. W dużym stopniu wpływają one na elementy dźwigów. Przykładowo komponenty ze stali stają się bardziej kruche, uszczelnienia często ulegają uszkodzeniom, natomiast smary – zamarzają. Mróz negatywnie wpływa również na pracowników, którym jest się trudniej skupić na wykonywanej pracy. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zadbać o kilka kroków, które ułatwią Tobie i oraz zatrudnionym przez Ciebie osobom pracę w niskich temperaturach. Oto one.

 1. Sprawdzaj, czy olej i płyny są przystosowane do mrozów.
 2. Zajmij się izolacją silników i pomyśl o zainstalowaniu grzałek w silniku lub zbiorniku paliwa.
 3. Korzystaj z dźwigów w tych godzinach, w których jest cieplej.
 4. Przed podnoszeniem rozgrzewaj systemy dźwigów.
 5. Sprawdź uszczelnione złącza wokół poszczególnych elementów, uwzględniając ich stopień degradacji.
 6. Zadbaj o to, aby pracownicy mieli gdzie się rozgrzać.

O ile niewielkie opady śniegu nie powinny wstrzymywać pracy dźwigu, o tyle już oblodzenie, grad czy deszcze ze śniegiem – już tak. Zanim wznowisz wykonywanie obowiązków, dokładnie sprawdź, wyczyść oraz wysusz swój pojazd. Nie pomijaj poniższych czynności.

 1. Precyzyjnie oczyść dźwig ze śniegu.
 2. Sprawdź poszczególne komponenty mechaniczne.
 3. Sprawdź, czy opady spowodowały jakieś zmiany na miejscu pracy.

Należy też zaprzestać wykonywania pracy, jeżeli opady powodują znaczne obniżenie widoczności. Wykonywanie obowiązków w takich warunkach jest absolutnie niebezpieczne. Wiąże się to z tym, że ze względu na opady trudniej jest oceniać odległości oraz odczytywać sygnały ręczne. To z kolei zagraża bezpieczeństwu nie tylko operatora, ale też pracowników poruszających się po danym terenie.

Inne czynności zapewniające bezpieczeństwo

Aby praca dźwigiem była w pełni bezpieczna, należy także zwrócić uwagę na następujące aspekty.

 1. Przygotowanie – należy pamiętać, aby dźwig zawsze pracował na płaskim, twardym podłożu. Ważne też, aby pamiętać o przepisach dotyczących odległości linii elektrycznych.
 2. Szkolenie – wszyscy pracownicy biorący udział w określonych pracach powinni być odpowiednio przeszkoleni, znać podstawy obsługi dźwigu, w tym obowiązujące obecnie przepisy i normy.
 3. Inspekcja – codzienne należy dokonywać oceny miejsca, maszyn oraz ryzyka. Pogoda może wpłynąć na wszystkie te obszary w dużym stopniu.
 4. Konserwacja – dźwigi należy nie tylko codziennie sprawdzać, ale też regularnie konserwować – to najlepszy sposób, aby utrzymać ich wydajność na odpowiednim poziomie.
 5. Ładunek – zawsze należy dokładnie sprawdzać każdy ładunek i jego wagę.
 6. Komunikacja – codziennie należy kontrolować, wraz z innymi operatorami oraz kierownikami budowy, stan sprzętu. Warto też sprawdzać, czy odpowiednio działają wszystkie kanały komunikacji, w tym klaksony pneumatyczne, radia oraz sygnały ręczne.

Wynajem dźwigów – Kraków

Szukasz firmy wynajmującej dźwigi w Krakowie? Zależy Ci, aby była ona w pełni profesjonalna i zapewniała wszystkim osobom w projekcie maksymalne bezpieczeństwo? Jeśli tak, świetnie trafiłeś. Dźwigi Cecuga to sprawdzona firma z bogatym portfolio i wieloletnim doświadczeniem, które przekłada się na wysoką jakość oferowanych usług. Skontaktuj się z nami i zadzwoń na numer 695 298 332 lub wypełnij formularz na naszej stronie!