Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Operator dźwigu samojezdnego – jakie powinien mieć uprawnienia?

Pragniesz zostać operatorem dźwigu samojezdnego? W takim razie musisz zdobyć odpowiednie uprawnienia oraz kwalifikacje zawodowe. W tym celu należy najpierw odbyć kurs oraz zdać państwowy egzamin z pozytywnym wynikiem. Trzeba być także w odpowiednim wieku oraz nie mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu.

Jakie uprawnienia powinien mieć operator dźwigu samojezdnego?

Każda osoba, która chce zostać operatorem dźwigu, musi przejść odpowiedni kurs. Szkolenie obejmuje zwykle kilkadziesiąt godzin zająć praktycznych oraz teoretycznych. W jego ramach uczestnicy dowiadują się wielu informacji o żurawiach samojezdnych. Słyszą sporo na temat ich mechanizmów, parametrów, uczą się także ich podziału. Przyswajają wiedzę z zakresu konstrukcji żurawi, ich obsługi oraz bezpieczeństwa użytkowania. Dowiadują się, jak działają takie maszyny oraz jakie wiążą się z nimi zagrożenia. Ważne jest również to, że poznają przepisy BHP.

Chcąc wziąć udział w kursie, trzeba mieć przynajmniej 18 lat oraz minimum wykształcenie podstawowe. Co więcej, stan zdrowia takiej osoby musi być dobry oraz potwierdzony zaświadczeniem lekarskim. Warto również wykonać badania psychotechniczne, które stanowią potwierdzenie zdolności do obsługi omawianych przez nas maszyn – w niektórych przypadkach taki dokument jest wymagany do wzięcia udziału w kursie.

Następnie, po odbyciu kursu, trzeba zdać egzamin państwowy, w którego skład wchodzi również część praktyczna oraz teoretyczna. Po zdanym egzaminie otrzymuje się uprawnienia w postaci legitymacji Urzędu Dozoru Technicznego na żurawie samojezdne. Dokument uprawnia również do poruszania się żurawiami przewoźnymi, stacjonarnymi oraz przeładunkowymi (tzw. HDS). Uzyskany w Polsce dokument jest ważny także i za granicą.

Czy trzeba mieć zdane prawo jazdy, aby przystąpić do egzaminu?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba mieć zdane prawo jazdy, aby przystąpić do egzaminu. Jak się okazuje: nie, nie trzeba. Jest ono jednak bardzo przydatne, ponieważ pozwala poruszać się żurawiem samojezdnym po drogach publicznych. Dodajmy również, że często osoby prowadzące kursy wymagają prawa jazdy. Czasem konieczne jest prawo jazdy kategorii B, jednak najmilej widziane jest prawo jazdy kategorii C.

Dźwigi z wykwalifikowanymi operatorami – Kraków i okolice

Chcesz wynająć dźwig samojezdny razem z operatorem? Zależy Ci, aby miał on wysokie kompetencje? W takim razie jesteś we właściwym miejscu. W Dźwigach Cecuga wiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na barkach operatora i jak wymagająca jest jego praca – w końcu musi on zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale też innym. Dlatego zatrudniamy jedynie prawdziwych specjalistów, którzy dokładnie przestrzegają przepisów BHP oraz instrukcji korzystania z danego urządzenia. Potrafią oni również pracować w zespole oraz odpowiednio koncentrować się na swojej pracy – oba te aspekty są również bardzo istotne. Zadzwoń na numer 695 298 332 i zacznij współpracę z nami już dziś!