Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Operator dźwigu samojezdnego – co musi zrobić przed rozpoczęciem pracy?

Zanim operator dźwigu rozpocznie korzystanie z urządzenia, powinien wykonać kilka podstawowych czynności. To ważne, ponieważ odpowiada on za zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz pracowników budowy. Z pewnością musi on przestrzegać przepisów prawa oraz zrealizować wszystkie te działania, które są konieczne przed przystąpieniem do zlecenia. Dowiedz się więcej!

Operator dźwigu samojezdnego – co powinien zrobić przed pracą?

Na początku, zanim operator rozpocznie realizację zlecenia, powinien zadbać o środki ochrony osobistej, a więc kask czy ochronniki słuchu. Związane jest to z tym, że podczas wykonywania prac budowlanych noszenie odzieży ochronnej jest koniecznością – podobnie jak podczas przebywania na obszarze, gdzie dane roboty się przeprowadza.

Kolejną ważną rzeczą jest kontrola dokumentów. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy zaświadczenie kwalifikacyjne obejmuje możliwość obsługi tego żurawia, z którego będzie się korzystało. Ważne są również inne dokumenty, związane już z samym urządzeniem. Przykładowo, należy sprawdzić, czy – wydane przez Urząd Dozoru Technicznego – pozwolenie na eksploatację żurawia jest w danym momencie ważne oraz czy w dzienniku konserwacji uwzględniono przeprowadzenie wszystkich przeglądów konserwacyjnych. Co więcej, powinny znaleźć się w nim podpisy uprawnionych do tego konserwatorów.

Ważne jest również to, aby sprawdzić, czy na wyposażeniu dźwigu znajduje się instrukcja jego eksploatacji, a także stanowiskowa instrukcja obsługi. Na bazie instrukcji eksploatacji należy ocenić stan ogólny dźwigu. Jeśli chodzi o stanowiskową instrukcję obsługi, każdą opisaną w niej czynność należy bezwzględnie przestrzegać.

Przed przystąpieniem do pracy trzeba też zwrócić uwagę na to, czy urządzenia zabezpieczające działają prawidłowo. Czytelne powinny być także rozmaite oznakowania na dźwigu, wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń, tabliczki ostrzegawcze i informacyjne – wszystko to również należy sprawdzić przed uruchomieniem dźwigu. Ponadto należy skontrolować także układ hydrauliczny, to, czy nie występują żadne wycieki oleju oraz to, czy nie zostały zbocznikowane łączniki bezpieczeństwa.

Zanim operator rozpocznie zlecenie, konieczne jest sprawdzenie mechanizmu podnoszenia, zmiany wysięgu i jazdy – w tych obszarach również możliwe są uszkodzenia. Ważne też, aby sprawdzić stan elementów jezdnych oraz tych, które decydują o stateczności żurawia. Należy zerknąć także na elementy sterownicze, panel sterowniczy, a także sygnalizację i oświetlenie. Kiedy operator przeprowadzi kontrolę, powinien zapisać jej wyniki w dokumentach eksploatacyjnych. Dźwig musi być w znakomitym stanie technicznym – inaczej nie można z niego korzystać. W przypadku zauważenia jakichkolwiek usterek, urządzenie trzeba wyłączyć i poinformować zleceniodawcę, że nie nadaje się ono do pracy. Nie wolno podejmować ryzyka związanego z zepsutym dźwigiem.

Jeśli dźwig okaże się w 100% sprawny, operator musi precyzyjnie wyznaczyć obszar, na którym będzie pracował – dzięki temu osoby przebywające w otoczeniu będą wiedzieć, w którym miejscu jest bezpiecznie. Przydadzą się tutaj rozkładane barierki lub taśma ostrzegawcza. Ważne też, aby operator precyzyjnie ustalił ze zleceniodawcą, jakie zadania ma do wykonania. Musi wiedzieć on, gdzie dokładnie należy podnieść oraz złożyć ładunek, a także poznać charakterystykę udźwigu używanego żurawia. Istotne jest również to, aby poznać parametry przenoszonych ładunków – dzięki temu operator nie przekroczy dopuszczalnego udźwigu oraz nie zajmie się przemieszczaniem ładunku, jeśli dane urządzenie nie jest do niego przystosowane.

Profesjonalny operator dźwigu – Kraków i okolice

Chcesz wynająć dźwig samojezdny wraz z profesjonalnym operatorem? Nie mogłeś trafić lepiej! W Dźwigach Cecuga na co dzień podejmujemy tego typu zlecenia. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje zlecenie będzie perfekcyjnie wykonane, a nikomu na obszarze robót nie stanie się krzywda. Odpowiedzialność operatora jest ogromna, dlatego pracami tego typu powinny zajmować się naprawdę doświadczone osoby. Już dziś zadzwoń na numer 695 298 332 i dowiedz się więcej o naszych usługach!