Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

podnośniki koszowe Kraków

Kto może obsługiwać podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy to urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością i to w różnych branżach. Co więcej, niektórzy wykorzystują go nie tylko w pracy, ale w ramach obowiązków domowych. Sprawia on, że wiele czynności przebiega o wiele szybciej i sprawniej. Kto jednak może obsługiwać podnośnik koszowy? I jakie musi mieć do tego uprawnienia? Sprawdź!

Uprawnienia do obsługi podnośnika koszowego

Poniżej opisujemy podstawowe rodzaje uprawnień oraz kwalifikacje, które musi posiadać osoba zajmująca się obsługą podnośnika koszowego.

Posiadanie prawa jazdy

Osoba zajmująca się profesjonalną obsługą podnośnika koszowego określana jest mianem „operatora”. Aby wykonywać ten zawód, trzeba mieć odpowiednie przygotowanie. Zacznijmy od tego, że  podnośniki montowane są na samochodach. W zależności więc od tego, do jakiego typu prac się je  wykorzystuje, a także ich wielkości oraz zasięgu, montuje się je na autach osobowych lub ciężarowych. Dlatego też pierwszą i najważniejszą kwestią jest posiadanie prawa jazdy kategorii B (na samochody osobowe) lub C (na samochody ciężarowe).

Odbycie specjalistycznych kursów

Nie można zostać operatorem podnośnika koszowego bez ukończenia specjalistycznych kursów. Warto tu chociażby wymienić kurs obsługi podnośnika koszowego oraz kurs obsługi podestów ruchomych IP – kategoria ta obejmuje podesty ruchome przejezdne wolnobieżne, przewoźne oraz samojezdne. Do kursów mogą podejść osoby, które ukończyły 18. rok życia. Zazwyczaj ich odbycie nie zajmuje zbyt dużo czasu i wymaga zarezerwowania jedynie około kilku dni. Najczęściej uwzględniany jest podczas nich plan dnia osób pracujących, dlatego prowadzone są one w weekendy oraz popołudnia.

Podczas kursów uczestnicy poznają przepisy BHP, nabywają wiedzę na temat budowy dźwignic oraz prawidłowej eksploatacji podestów. Ważnym elementem kursu są także zajęcia praktyczne. Przyszli operatorzy uczą się także o obowiązkach operatora na miejscu pracy, a także poznają określone przepisy prawne. Ważna jest także nauka prowadzenia odpowiedniej dokumentacji, jak również nabycie podstawowych umiejętności dotyczących konserwacji podnośnika koszowego.

Zdanie egzaminu państwowego

Po zakończeniu kursu należy zdać egzamin państwowy na operatora podnośników ruchomych – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Po sprawdzeniu umiejętności na placu manewrowym oraz  zdaniu obu części egzaminu Urząd Dozoru Technicznego potwierdza uprawnienia danej osoby, zgodnie z Ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym oraz Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. dotyczącego sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze, a także konserwacji urządzeń technicznych. Jedynie posiadając dokument wydany przez UDT można wykonywać ów zawód zgodnie z prawem.

Posiadanie określonych predyspozycji

Osoba będąca operatorem nie może cierpieć na lęk wysokości. Wynika to z tego, iż podczas pracy wielokrotnie będzie wjeżdżała na dość dużą wysokość. Ze względu na nieustanny, szybki rozwój różnych technologii, powinna też wyrażać chęć ciągłego pogłębiania wiedzy. Nie bez znaczenia jest również sumienne podchodzenie do własnych obowiązków. Należy też pamiętać, że praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Gdzie znaleźć operatorów podnośników koszowych?

Szukasz operatorów podnośników koszowych na terenie Krakowa lub całej Małopolski? Świetnie! W Dźwigach Cecuga udostępniamy Ci nie tylko nasze urządzenia, ale zapewniamy także opiekę naszych operatorów, dzięki czemu nie musisz dodatkowo ich szukać. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń na numer 695 298 332!