Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Jak powinni sobie radzić z burzą operatorzy dźwigów samojezdnych?

Warunki atmosferyczne potrafią powodować problemy na placu budowy. Przykładem takiego zjawiska jest burza. Doświadczeni operatorzy wiedzą jednak, jak sobie z nią poradzić. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Jakie kroki należy podjąć w przypadku burzy oraz przed jej rozpoczęciem? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

Dlaczego burza jest groźna dla dźwigu samojezdnego?

Podczas burzy największe zagrożenie stanowią silne wiatry oraz pioruny, które mogą mieć wpływ na manewrowanie oraz stabilność dźwigu. Pioruny powodują też niekiedy śmiertelne zagrożenie dla operatora dźwigu. Stal dobrze przewodzi prąd elektryczny, co z kolei wiąże się z tym, że każde uderzenie pioruna może spowodować destrukcję oraz nieprawidłowe działanie systemów elektrycznych, a do tego śmierć operatora, który znajduje się w kabinie. Żurawie wieżowe czasem mają zainstalowane piorunochrony, jednak w przypadku żurawi samojezdnych takie rozwiązanie nie istnieje. Ryzyko obsługi żurawia jest tutaj zatem wyższe i najlepiej go w ogóle w takich warunkach atmosferycznych nie podejmować.

Jakie działania warto podjąć w przypadku burzy?

Chcąc zniwelować do minimum ryzyko uderzenia pioruna w omawiane przez nas urządzenie, można podjąć pewne działania. Przede wszystkim należy sprawdzać prognozę pogody w miejscu, w którym dźwig będzie pracował. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. To ważne, aby chronić nie tylko siebie i sprzęt, ale również pracujące na placu budowy osoby.

Operatorom dźwigowym, na wypadek pojawienia się burzy, zawsze zaleca się odpowiednie planowanie. Mamy tu na myśli nie tylko monitorowanie prognoz pogody, dzięki czemu można przerwać lub przesunąć pracę na inny termin. Chodzi również o zaplanowanie potencjalnych działań w sytuacji, kiedy taka burza mogłaby nadejść. W tym przypadku należy opracować różne scenariusze, obejmujące kwestie zabezpieczenia sprzętu oraz opuszczenia placu budowy. Ważne też, aby w tym kierunku operatorzy byli dobrze przeszkoleni, podobnie zresztą jak inni pracownicy – burza może stanowić zagrożenie dla każdego z nich.

Istnieje zasada według której należy pomnożyć przez 340 czas w sekundach między błyskawicą a grzmotem – w ten sposób oblicza się odległość od burzy. Jeżeli jednak operator widzi błyskawicę lub słyszy grzmot, może uznać, że już jest w niebezpieczeństwie. Wówczas pojawia się ryzyko, że uderzy w niego piorun, dlatego prace należy w takiej sytuacji po prostu zakończyć.

Wynajem dźwigów z operatorem – Kraków

Szukasz odpowiedniej firmy wynajmującej dźwigi samojezdne w Krakowie lub okolicach? Jako zespół świetnych specjalistów doskonale radzimy sobie z różnymi wyzwaniami. Nasi operatorzy są doskonale przeszkoleni, dlatego możesz mieć pewność, że podejmą odpowiednie działania w przypadku każdych warunków pogodowych. Zadzwoń na numer 695 298 332 lub wypełnij formularz na stronie Dźwigów Cecuga i skontaktuj się z nami już dziś!