Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Dźwigi samojezdne – jak bezpiecznie pracować z tymi urządzeniami?

Każda praca z wykorzystaniem dźwigu samojezdnego musi być odpowiednio zaplanowana – w końcu chodzi o wielkogabarytowe ładunki. Jeśli nie zadba się o jakiś szczegół, może dojść do poważnych wypadków. Dlatego tak ważne jest, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych zagrożeń. Co w takim razie należy robić, aby praca z użyciem żurawia była w pełni bezpieczna? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Montaż i plan podnoszenia

Jeśli chodzi o dźwigi samojezdne, tak jak w przypadku wszystkich innych pojazdów, zdarzają się czasem wypadki. Nierzadko związane są one z przewracaniem się i utratą ładunku. Aby do nich nie doszło, należy pamiętać, aby nigdy nie przekraczać maksymalnego udźwigu. Co więcej, trzeba też odpowiednio wycentrować każdy ładunek i umieścić zawiesia dźwigowe w taki sposób, aby ładunek znajdował się w pozycji bezpiecznej i zrównoważonej. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy skorzystać ze sloganów, które pozwolą Ci mieć pod kontrolą obracanie oraz kołysanie ładunku.

Warto też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego planu podnoszenia. Powinien on uwzględnić wszystkie przedmioty, które mają być przenoszone, należy więc zwrócić uwagę na wymiary, wagę, a także środek ciężkości. Nie można też przeoczyć ewentualnych materiałów niebezpiecznych, jak również środków ostrożności oraz środków bezpieczeństwa.

Zabezpiecznenia związane z elektrycznością

Niemal 50% wypadków związanych dźwigami samojezdnymi wynika z ich styczności z napowietrzonymi liniami energetycznymi. Do kolizji dochodzi głównie wtedy, gdy w ich pobliżu żurawie przemieszczają materiały, a wysięgnik lub linia wciągnika dotyka jednej z nich. Grozi to porażeniem prądem osobę kierującą dźwigiem – zarówno operatora, jak i członka zespołu, który akurat znajduje się na ziemi.

Chcąc przeciwdziałać tego typu sytuacjom, należy przed rozpoczęciem pracy posiadać plan bezpieczeństwa oraz listę kontrolną. Ważne też, aby operatorzy współpracowali z doświadczonymi pomocnikami, którzy w razie potrzeby poinformują ich, jeśli urządzenie znajdzie się pod liniami energetycznymi (na miejscu lub w drodze na miejsce) oraz podpowiedzą im, czy linie te są pod napięciem, czy też nie.

Korzystanie z dźwigu samojezdnego na silnym wietrze

Czasem, w przypadku dźwigów samojezdnych, dochodzi do utraty lub przewrócenia się ładunku na skutek silnego wiatru. Należy pamiętać, że w przypadku każdego typu żurawia maksymalne dopuszczalne prędkości wiatru mogą się między sobą różnić. Trzeba więc przejrzeć wykresy obciążenia żurawia oraz zapoznać się z danymi na temat prędkości wiatru. Jeśli producent urządzenia nie umieścił żadnych tego typu informacji i jeżeli prędkość wiatru mieści się w przedziale 24-32 km na godzinę, warto rozważyć przełożenie windy.

Wynajmij dźwig w Krakowie

Zamierzasz wynająć dźwig w Krakowie lub okolicach? Zależy Ci na sprawdzonym sprzęcie oraz profesjonalnym operatorze? Jeśli tak, nie mogłeś trafić lepiej. Niezależnie od tego, czy wiesz już, jakiej maszyny potrzebujesz, czy też nie, skontaktuj się z nami na numer 695 298 332 lub wypełnij formularz na stronie. Chętnie Ci pomożemy!