Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Dźwig samojezdny – co to jest? Najważniejsze parametry

Dźwig samojezdny to pewien rodzaj dźwigu, który najczęściej wykorzystywany jest w branży budowlanej. Zanim zdecydujesz się go wynająć, zwróć uwagę na jego parametry techniczne. Pozwoli Ci to idealnie dobrać sprzęt do potrzeb Twoich i Twojej branży. Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy.

Co to jest dźwig samojezdny?

Dźwig samojezdny to urządzenie, które umieszcza się na podwoziu pojazdu ciężarowego. Jeśli chodzi o samo zastosowanie, najczęściej wykorzystywany jest on przy pracach montażowych oraz na placach budowy. Świetnie sprawdza się również przy wszelkiego rodzaju robotach transportowych oraz przeładunkowych. Dzięki jego unikalnej konstrukcji urządzenie może się zmieścić nawet w stosunkowo ciasnych przestrzeniach, dzięki czemu znakomicie spisze się ono także podczas prac porządkowych. Bez problemu może poruszać się nawet z wielkogabarytowymi kontenerami.

Najważniejsze parametry żurawi samojezdnych

Oto najistotniejsze parametry dźwigów samojezdnych.

  • Wysięg [m] – wskazuje na największą odległość między pionową osią urządzenia a poziomą osią obrotu wysięgnika. W przypadku omawianego typu żurawi wysięg wynosi zwykle od 20 do 40 m, jednak można na rynku znaleźć modele również z większym wysięgiem.
  • Udźwig żurawia [t] – powszechnie uznaje się, że jest to najistotniejszy parametr dźwigów samojezdnych. Innymi słowy, jest to największa masa, którą dźwig może podnieść przy konkretnym wychyleniu wysięgnika. W dużym stopniu udźwig związany jest z długością wysięgu – im dłuższy jest wysięg, tym mniejszy jest udźwig. Warto zaznaczyć, że największe żurawie są w stanie podnosi ciężary o masie sięgającej kilkuset ton.
  • Głębokość opuszczania [m] – oznacza odległość poziomą od poziomu dźwigu do urządzenia ładunkowego w jego największym dolnym położeniu. Szczególnie duże znaczenie ma w przypadku ziemnych wykopów oraz wszelkich robót, które wymagają przenoszenia ładunków poniżej poziomu podłoża na którym znajduje się żuraw.
  • Wysokość podnoszenia [m] – określa odległość od poziomu podłoża do dolnej części podnoszonego ładunku. To bardzo istotny parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając dźwig.
  • Kąt obrotu [stopnie] – chodzi tu o kąt obrotu wysięgnika, który w przypadku żurawi samojezdnych jest zwykle w stanie wykonać pełen obrót, co zapewnia duży komfort podczas wykonywania prac.
  • Zdolność pokonywania wzniesień [stopnie] – określa, na jak duże wzniesienie może bezpiecznie przemieścić się dźwig. Wybierając więc tego typu pojazd, należy sprawdzić, jakie są na miejscu robót najwyższe spadki oraz wzniesienia. Ważne, aby nie było zbyt dużych spadków terenu, ponieważ w efekcie mogłoby to doprowadzić do utraty stateczności dźwigu.
  • Masa żurawia [t] – należy zwrócić na nią uwagę zwłaszcza wtedy, gdy podłoże, na którym będzie pracował dany dźwig, ma ograniczoną zdolność nośności. Ważne, aby nie było ono śliskie, grząskie i niestabilne.

Wynajem dźwigu w Krakowie

Interesuje Cię wynajem dźwigu w Krakowie lub okolicach? Szukasz modelu o odpowiednich parametrach, ale nie wiesz, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy? Jeśli tak, zadzwoń do nas na numer 534 298 332 lub wypełnij formularz zamówień. Chętnie Ci doradzimy!