Dźwigi Kraków, usługi dźwigowe Kraków, wynajem dźwigów Kraków

Czym są trawersy? Rodzaje, budowa, zastosowanie

Czym są trawersy? Rodzaje, budowa, zastosowanie

 

Trawersy to urządzenia o wielkich możliwościach. Dzięki nim można łatwo przemieszczać m.in. rury, belki oraz profile. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zawiesie wielociągnowe nie zdają egzaminu. Można wymienić wiele ich rodzajów, różnią się one między sobą m.in. konstrukcją czy zastosowaniem. Dowiedz się więcej!

Czym są trawersy?

Trawersy, określane również mianem „belek podnoszących”, to sprzęty zaprojektowane z myślą o podnoszeniu i przemieszczaniu tych przedmiotów, które są wyjątkowo ciężkie, przybierają niestandardowe formy (i są np. długie, wysokie lub szerokie) i nie da się ich transportować klasycznym zawiesiem wielociągnowym. Przykładowo mogą to być takie ładunki, jak np. silniki okrętowe czy różnego rodzaju formy odlewnicze.

Dzięki trawersom możliwe jest również transportowanie ładunków wymagających więcej niż jednego punktu zaczepienia (np. kilku). Warto dodać, że często wykorzystuje się je w trakcie przemieszczania przy pomocy dźwigów, ale też wózków widłowych, a także i suwnic.

Rodzaje trawersów

Można wyróżnić różne rodzaje trawersów:

  • Trawersy belkowe – najbardziej uniwersalny typ trawersów, przyjmują one kształt prostej, wykonanej ze stali belki,
  • Trawersy krzyżowe – pozwalają podnosić i przemieszczać ładunki, przy których potrzebne są cztery punkty mocowania.
  • Trawersy obrotowe – dzięki nim możliwe jest obracanie nawet dużych obciążeń w sposób niezwykle dokładny.

Oprócz tego istnieje jeszcze jedna klasyfikacja.

  • Trawersy bramowe – zbudowane są z dwóch ustawionych poziomo belek, które łączy ze sobą poprzeczka. Wykorzystuje się je w przemyśle oraz transporcie.
  • Trawersy pomostowe – w tym przypadku materiały transportowane są względem poziomej osi. Zazwyczaj zastosowanie znajdują na platformach roboczych oraz w magazynach.
  • Trawersy suwnicowe – przymocowuje się je do suwnic i poruszają się one wzdłuż belki. Można je często spotkać w magazynach, halach produkcyjnych oraz portach.
  • Trawersy kontenerowe – wykorzystywane są do przemieszczania kontenerów, np. ze statków na ląd.

Budowa trawersa

Jak zbudowany jest trawers? Składa się on z ramy nośnej, która posiada odpowiednie uchwyty oraz punkty zaczepienia. Dzięki temu można przymocować ładunek oraz zapewnić mu stabilizację podczas przemieszczania. Jeśli istnieje taka potrzeba, może on posiadać również rolki, różne zabezpieczenia czy prowadnice.

Gdzie wykorzystuje się trawersy?

Powiedzieliśmy już trochę na ten temat. Trawersy spotyka się m.in. w rozmaitych warsztatach czy zakładach. Najczęściej zastosowanie znajdują w przemyśle ciężkim, a wiec w spawalnictwie, metalurgii czy też w hutnictwie. Wykorzystuje się je również w branży transportowej oraz logistycznej, a także w samej produkcji.

Wynajem trawersów – Kraków i okolice

Interesuje Cię wynajem trawersów 50 ton lub wynajem trawers 19 ton w Krakowie lub okolicach? Świetnie. W Dźwigach Cecuga znajdziesz kilka ich rodzajów, które możesz idealnie dobrać do swoich potrzeb i preferencji. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ich temat? A może potrzebujesz porady? Zadzwoń na numer 695 298 332!